Sorteusz

Odliczanie start !

💰 Niektórzy może jeszcze pamiętają system kaucyjny na najróżniejsze opakowania? A może korzystacie z istniejącego systemu, który działa w branży browarniczej i niewielkim stopniu w branży wodnej i napojowej? Niebawem zakres systemu kaucyjnego znacznie się rozszerzy!

12 października 2023 r. weszła w życie  Ustawa z dnia 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw, opublikowana 12 września 2023 r. 

♻🌍💚 Nadrzędnym jej celem jest dbanie o środowisko poprzez intensyfikację działań w zakresie obiegu zamkniętego, cyklu życia produktów i innych ruchów pro środowiskowych. Zarówno w skali makro, która obejmuje wielkie koncerny i porozumienia międzynarodowe, jak i w skali mikro – która dotyczy indywidualnych działań poszczególnych ludzi, czy gospodarstw domowych. 💪💚

👉 Z czym się to wiąże i co oznacza? Oto krótka ściąga:

✅ od 01/01/2025 obowiązywać będzie system kaucyjny, który będzie dotyczyć:

   –  butelek plastikowych po napojach do 3l (także po mleku i napojach mlecznych),

   –   puszek aluminiowych po napojach,

   –   butelek szklanych wielorazowych,

   –   puszek stalowych po napojach ,

środki uzyskane tą drogą, będą wykorzystane na pokrycie kosztów zagospodarowania odpadów powstałych z takich produktów 

✅ określony został % surowców wtórnych nazywanych recyklatami zawarty w butelkach jednorazowych

                🟩 od 2025 – 25% 🟩 od 2030 – 30%

✅ ustalono roczne poziomy selektywnej zbiórki jednorazowych butelek plastikowych, jakie będą musieli osiągnąć producenci wprowadzający na rynek napoje w takich opakowaniach:

                🟩 od 2025 r. będzie to 77% 🟩 od 2029 r. – będzie to 90%

🟢 ⚠ ♻ Uwaga

Odbieranie jednorazowych butelek plastikowych, szklanych butelek wielorazowego użytku oraz metalowych puszek obowiązuje sklepy o powierzchni przekraczającej 200 m2. Mniejsze sklepy mogą do systemu dołączyć, ale nie mają takiego obowiązku.

Chcemy Wam przypomnieć, że wszystkie opakowania są cennym surowcem! ✨♻✨

Odpowiednia segregacja, pozwala na recykling, dzięki czemu surowiec może trafić z powrotem do obiegu i być ponownie wykorzystany. Właśnie w takim kierunku zmierzamy, by  dobre nawyki przekładały się na coraz wyższe wskaźniki segregacji oraz recyklingu, dzięki czemu będziemy żyć zdrowiej, bo w czystym środowisku. 🦎💚😊

Nie wiesz, jak segregować? Pobierz aplikację Sorteusz dostępną na Android oraz iOS.

 

Dla chcących zgłębić detale Ustawy :

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20230001852