Sorteusz

Wiosna to czas intensywnych porządków dla miłośników roślin: w domu, na tarasie i w ogrodzie. Wszędzie tam, gdzie możesz korzystać z dobrodziejstw zieleni. Czy wiesz, jak segregować odpady po takich pracach ogrodowych i gdzie je prawidłowo wyrzucać?

Organiczne odpady z ogrodu

Po pracach w ogrodzie często pozostają organiczne odpady i często pojawia się pytanie, co z nimi zrobić. Należą do nich m.in.:

  • gałęzie krzewów i drzew
  • liście
  • kwiaty
  • skoszona trawa
  • kora drzew
  • zwiędłe elementy roślin

Wszystkie wymienione elementy bez obaw wrzuć do pojemnika na odpady biodegradowalne.

Wyjątkiem jest ziemia – zapakuj ją do czarnego pojemnika na odpady zmieszane. Możesz też zawieźć ją do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Może być ona bowiem zanieczyszczona dodatkowymi składnikami, które trudno byłoby poddać recyklingowi.

Własny kompostownik

Organiczne odpady z ogrodu, takie jak trawa, liście czy resztki roślin, mogą być skutecznie wykorzystane do produkcji kompostu. Przekształcą się w naturalną odżywkę dla roślin, wspomogą ich zdrowy wzrost i jednocześnie redukują ilość odpadów. Posiadanie własnego kompostownika warto zgłosić w gminie – można w ten sposób obniżyć opłatę za odbiór odpadów komunalnych. 

Opakowania po środkach ochrony roślin

Po zakończeniu prac ogrodowych pozostają różne odpady, co do których są wątpliwości, jak poprawnie z nimi postępować. Należą do nich chociażby opakowania po środkach ochrony roślin. Nie można bowiem tak po prostu wrzucić ich do kosza ani ponownie wykorzystać. Takie działania byłyby niebezpieczne nie tylko dla ludzkiego zdrowia, lecz również dla środowiska naturalnego. Opakowania te mają bowiem status niebezpiecznych. Co w takim razie z nimi zrobić? Trzeba je oddać do punktu w ramach tzw. Systemu PSOR, zwykle można je zanieść do sklepu, w którym produkt nabyliśmy. Podczas zakupu dobrze również zapytać sprzedawcę, czy jest możliwość zwrotu pustego opakowania lub gdzie będzie można je później wyrzucić – pomoże to uniknąć nieporozumień.

Inne odpady

Nierzadko wiosenna pora to dobry czas na przesadzanie roślin. Pozostają zatem zniszczone fragmenty doniczek. Co z nimi zrobić? Plastikowe powinno się wrzucić do żółtego kosza na metal i tworzywa sztuczne – z powodzeniem można poddać je recyklingowi. Ceramicznych doniczek nie można jednak poddać takim działaniom i dlatego powinny znaleźć się w czarnym pojemniku na odpady zmieszane. Puste osłonki po sadzonkach oddaj do sklepu ogrodniczego – na pewno posłużą nowym sadzonkom w kolejnym sezonie.