Sorteusz

Czy są wśród nas fani prania? 😉 Bo wykonujący tę czynność na pewno 😉

Lato powoli dobiega końca. Nadszedł czas rozpakowywania bagaży, powrotów do codzienności 😉 , iii zabawy, albo walki z górą wakacyjnego prania!

Pranie, jak każda aktywność, ewoluowała w czasie. Zmieniły się metody, technologie, natomiast nie zmieniło się to, że pranie ma całkiem istotny wpływ na środowisko. Jaki? Chodź, wszystko Ci opowiem.

              Pranie kiedyś

W starożytności, czyli dawno, dawno temu, kiedy już pojawiły się ubrania, pranie odbywało się na brzegu rzeki. I sprowadzało do moczenia, a następnie wyżymania ubrań.

Z biegiem czasu, szukano rozwiązań na lepsze czyszczenie i mniejszy nakład pracy… To był długi, żmudny proces. Pierwszymi, starożytnymi środkami piorącymi były piasek, popiół, a nawet mocz! Natomiast pierwsze urządzenia piorące, jak tarki i bijaki pojawiły się dopiero w XVII w. W ciepłej wodzie i z dodatkiem domowego mydła zaczęto prać w XIX w. i tak prano do XX wieku! Ostatnie niespełna 250 lat, od 1797 kiedy James King wynalazł pralkę z bębnem, to bezustanna, galopująca ewolucja! 

Od nieporadnego, ręcznego prania na brzegu rzeki, przez wprowadzenie środków czyszczących i coraz bardziej zaawansowanych urządzeń, jak wyprodukowana w 1937 r. przez Bendix Home Appliances pierwsza automatyczna pralka elektryczna, po współczesne urządzenia sterowane zdalnie, samodzielnie dopasowujące parametry prania… To cykl, który trwa nieprzerwanie i można domniemywać, że zarówno wynalazcy jak i producenci nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa w dziedzinie usprawnień, czy rozwiązań. 

              Pranie dziś

Jak się zastanowimy, to prania jest strasznie dużo! Według statystyk, w przeciętnym, europejskim gospodarstwie domowym, wykonuje się 4-5 prań tygodniowo, co daje około 220 cykli w ciągu roku. A każdy cykl to między 40 a 60 litrów wody. Kiedy pomnożyć te liczby… osiągamy wynik rzędu około 11 tysięcy litrów wody wykorzystywanej do prania w skali roku, co stanowi naprawdę dużą sumę dla jednej rodziny! I chociaż kiedyś pralki zużywały więcej zasobów, bo nawet 150l wody na 1 cykl, to poziom wykorzystania nadal rośnie, ze względu na większą dostępność urządzeń oraz ilość wykonywanych prań… To nas prowadzi do kolejnej kwestii, którą jest uwalniany mikroplastik! Na co dzień zupełnie się nad tym nie zastanawiamy, jednak jak się okazuje, każdy cykl prania, to kolejna porcja mikroplastiku, która jest wypłukiwana i trafia do środowiska. Jak podaje  Greenpeace w swoim raporcie Fast fashion, fatal fibres z 2017 roku, podczas jednego prania, z poliestrowej bluzy polarowej do wody może trafić nawet milion mikrowłókien. Tylko w Europie każdego roku prane jest około 35,6 mialiarda kilogramów odzieży, co może skutkować przedostaniem się do wody nawet 30.000 ton mikrowłókien. Szczęśliwie, nowoczesne pralki posiadają funkcje i programy, dzięki którym ograniczane jest zużycie wody i prądu. Rozwijają się też.  Z postępem rozwijają się mechanizmy, środki chemiczne i technologie ograniczania emisji mikroplastiku, a także świadomość ekologiczna dotycząca prania.

Zatem jak prać dobrze i dbać o środowisko? 

Oto 7 wskazówek, które pozwolą Ci jednocześnie zmniejszyć ślad węglowy i zaoszczędzić pieniądze! 

  1. Nie da się ukryć, że im nowsze urządzenie o wyższej klasie energetycznej, tym bardziej przyjazne dla środowiska. 
  2. Niska temperatura prania może wydłużyć proces, jednak pozwala oszczędzić 40-60% energii. A nowoczesne środki piorące są tak tworzone, by osiągać jak najlepszy efekt czyszczący, właśnie przy zastosowaniu niższych temperatur.
  3. Dbaj o pełne załadowanie, dzięki czemu masz wpływ na optymalne wykorzystanie zasobów.
  4. Korzystaj z programów ekologicznych, które zużywają mniej wody i energii, i w dłuższej perspektywie pomagają zmniejszyć ślad ekologiczny.
  5. Staraj się wybierać odzież z porządnych materiałów i tkanin. Nawet jeśli to wyższa cena zakupu, w dłuższej perspektywie, to inwestycja.
  6. Rozważ ograniczenie częstotliwości prania, czy intensywność wirowania. Pomijając bieliznę, czy odzież sportową, ciuchy założone raz najczęściej nie wymagają prania! A słabsze wirowanie ogranicza ilość wypłukiwanych włókien.
  7. W miarę możliwości, wybieraj detergenty przyjazne środowisku. A niezależnie od rodzaju, unikaj stosowania detergentów w nadmiarze! Aktualne trendy, to wykorzystywanie do prania octu, sody, czy kwasku cytrynowego 😉 W sieci znajdziesz mnóstwo przepisów i wskazówek, jak stworzyć skuteczne domowe środki piorące. Wypróbuj!

 

              Pranie przyjazne środowisku 

Masz moc, by Twoje pranie było bardziej przyjazne dla środowiska. Zawsze dbaj o właściwą segregację zużytych opakowań: opróżnione butelki wrzucaj do żółtego kontenera, a puste kartoniki do niebieskiego kontenera. Wśród trendów dotyczących prania, oprócz naturalnych środków czyszczących są także coraz popularniejsze pralnie samoobsługowe! Ta dynamicznie rozwijająca się tendencja w duchu ekonomii współdzielenia, to idealna i wygodna alternatywa dla małych mieszkań, czy na czas wakacji, albo podróży, także służbowych. 

Ekologiczne pranie polega na wprowadzeniu drobnych, ale efektywnych zmian w codziennych nawykach. Wybór niższych temperatur, pełne załadunki, oszczędność energii i wody oraz wybór przyjaznych dla środowiska środków czystości to kluczowe elementy zrównoważonego prania. Działania te nie tylko zmniejszają ślad węglowy, ale również mogą przynieść wymierne oszczędności finansowe.

To bardzo ważne, by działać, bo dzięki pozornie drobnym zmianom, masz pozytywny i realny wpływ na środowisko, przyczyniając się do ochrony zasobów naturalnych. 💚