Sorteusz

Maj oprócz rozkwitającej wiosennej aury to liczne okazje do świętowania, z których możemy być dumni.

⭐ Święto pracy i rocznica przystąpienia Polski do UE

🇵🇱 Święto fagi

📜 Święto Konstytucji 3 maja

✌️ Narodowy Dzień Zwycięstwa

🇪🇺 Dzień Europy

W tym roku jest to także Polska prezydencja w UE, której hasłem przewodnim jest przede wszystkim szeroko rozumiane bezpieczeństwo.

Pośród tradycji, wartości oraz inicjatyw, które wnosimy, zabiegamy także o bezpieczne środowisko, czy gospodarowanie zasobami w ramach modelu gospodarki o obiegu zamkniętym, dzięki któremu możemy realnie kształtować bezpieczną, zdrową przyszłość. Tak! To właśnie działania w lokalnej mikro skali, oddolne inicjatywy, zaangażowanie, mogą decydować o makro skali globalnej.

GOZ, w skali makro obejmuje między innymi efektywne wykorzystanie zasobów, reguluje zarządzanie importem surowców krytycznych, czy wzmacnia odporność łańcuchów dostaw. W skali mikro to między innymi segregacja i recykling, dzięki którym zyskujemy niezwykle istotną możliwość ponownego użycia cennych materiałów.

To właśnie z synergii działania w skali mikro i makro, płynie wymierna moc, która decyduje o sukcesach w skali lokalnej i globalnej.

 

I wbrew pozorom osobliwie brzmiące hasła, okazują się całkiem proste w codziennym życiu

  • model GOZ, czyli Gospodarka o Obiegu Zamkniętym, znana również jako gospodarka cyrkularna, to taktyka, która skupia się na maksymalnym wykorzystaniu zasobów i minimalizacji odpadów. W praktyce chodzi o to, by materiały mogły być wielokrotnie używane, naprawiane, odnawiane i recyklingowane, zamiast trafiać na składowiska po jednorazowym użyciu. ​
  • Promowanie zrównoważonego rozwoju, to ni mniej, ni więcej, jak świadome wybory i decyzje, jak oszczędzanie wody i energii, przemyślane zakupy i ograniczanie odpadów, zwracanie uwagi na to, jak podróżujemy. https://sorteusz.pl/jak-byc-eko-podczas-wakacji-rozpoczynamy-cykl-wakacje-z-sorteuszem/
  • Zwiększanie konkurencyjności, to wspieranie lokalnych producentów i rzemieślników, wybór produktów z recyklingu, a także łatwych do naprawy, korzystanie z usług naprawczych i produktów z drugiego obiegu, a także sharing ! :). https://sorteusz.pl/co-wspolnego-ma-85-sloni-z-przemyslem-lotniczym/

 

Gospodarka o obiegu zamkniętym, to model, w którym dzięki prostym zmianom w codziennych nawykach każdy z nas może przyczynić się do tworzenia bezpiecznej, zdrowej i lepszej przyszłości.​

 

Już dzisiaj notujemy i obserwujemy kolejne sukcesy, a także efekty naszych działań

  • Generowane odpady w 2023 r. to 357 kg na mieszkańca, co plasuje nas poniżej średniej unijnej (49 % i 513 kg) i stawia Polskę w czołówce państw o najmniejszej produkcji odpadów.
  • Przeciętnie 44 % odpadów jest segregowanych prawidłowo, przy czym niektóre gminy wiejskie osiągają ponad 70 % .
  • Recycling rate (wskaźnik recyklingu odpadów komunalnych) wzrósł o 3,9 pkt proc. w ciągu ostatnich pięciu lat, osiągając ok. 44,2 % w 2023 r.
  • Według OECD, do 2030 r. w sektorach recyklingu, naprawy i ponownego użycia można wygenerować 2,5 mln nowych miejsc pracy w UE.

 

I nadal mamy wiele przestrzeni do działania, a wśród nich są

  • Edukacja i mobilizacja – wykazano, że we workach z odpadami zmieszanymi znajduje się 85% surowców nadających się do recyklingu.
  • Ochrona bioróżnorodności
  • Maksymalne wydłużanie cyklu życia produktów
  • Dalszy rozwój recyklingu oraz innowacyjnych metod efektywnego wykorzystania odzyskanych surowców.

Przejście na model GOZ przynosi korzyści nie tylko środowisku, ale także gospodarce i społeczeństwu. Zmniejsza zużycie surowców, ogranicza emisję gazów cieplarnianych i tworzy nowe miejsca pracy. ​Działając razem, możemy wykorzystać pełnię zalet członkostwa w UE.
Polska historia, asertywność, kreatywność i determinacja w połączeniu z zasobami UE dają nam potężne możliwości, by w oparciu o model GOZ budować zrównoważoną przyszłość i dbać o środowisko naturalne!

 

📱 By segregować z łatwością, skorzystaj z aplikacji Sorteusz dostępnej na Android oraz iOS 🦎

💡Więcej cennych informacji znajdziesz na moim blogu https://sorteusz.pl/blog/ – zapraszam! 🙂