Sorteusz

Zastanawiasz się czasem co zrobić z „papierkiem” po cuksie albo opakowaniu po lodach? Gdzie wyrzucić folijkę po ulubionym batonie, opakowanie po musie owocowym albo tubkę po skondensowanym mleku?

 

Opakowania stosowane do przekąsek są bardzo zróżnicowane, ponieważ same przekąski są bardzo różne – niektóre są suche inne wilgotne, a nawet płynne. To powoduje, że ich zabezpieczenie przed otoczeniem wymaga różnych rodzajów opakowań. A wszystko po to, być mógł cieszyć się wspaniałym smakiem i chrupkością lub aksamitnym karmelem ulubionej przekąski

 

Funkcję barierową, czyli skutecznie chroniącą produkt przed światłem i wilgocią doskonale spełniają tworzywa sztuczne i metale, dlatego zwykle to te właśnie materiały są najczęściej wykorzystywane do produkcji opakowań na przekąski.

 

  • 💛Folia po batonie – może być wykonana tylko z tworzywa sztucznego lub z dodatkiem cieniutkiej warstwy aluminium wewnątrz. Wyrzucamy do żółtego kosza na tworzywa sztuczne, metale i opakowania wielomateriałowe.
  • 💛„Papierek” po cukierku – zwykle wykonany jest z tworzywa sztucznego i powinien trafić do żółtego kosza. Niektóre cuksy, jak na przykład krówki miewają owijkę papierową, a w środku, bezpośrednio na cukierku jest wielomatriałowy malutki „papierek”. Wyrzuć wierzchnią owijkę z papiery do niebieskiego pojemnika, a tę bezpośrednio przylegającą do cukierka – do żółtego.
  • 💛Lody – na patyku, w kubeczku, w rożku, pojedynczo i zbiorczo. Wybór jest ogromny, jednak odpowiedź na pytanie, gdzie wyrzucić opakowanie po lodach na szczęście jest dość prosta – do żółtego kosza! Jeśli kubeczek ma grubą, papierową etykietę, którą można oderwać – oddziel ją i wyrzuć do pojemnika na papier (niebieski). Podobnie w przypadku zbiorczych opakowań na lody – zwykle są one wykonane z tektury, którą należy wyrzucić do niebieskiego kosza. Patyczek po lodzie? Niestety do czarnego ☹
  • 💛Mleko w tubce – skondensowane mleko jest przysmakiem najmłodszych. Zwykle pakowane jest w metalową tubkę z plastikowym korkiem. Wyciśnij do ostatniej kropelki, a opakowanie wyrzuć do żółtego pojemnika.
  • 💛Musy owocowe w elastycznych tubkach – owoce i warzywa, to podstawa zdrowej diety. Zapewne z tego powodu na popularności zyskują wygodne musy. Są one wykonane z elastycznego plastiku. Niektóre opakowania sprawiają wrażenie, jakby były wykonane z papieru ale to złudzenie – są to opakowania wielomateriałowe. W środku wykonane są z tworzywa sztucznego, a na wierzchu jest warstwa papieru. Wszystkie te opakowania należy wyrzucać do żółtego kosza.
  • 💛Czekolady w tabliczkach – czekolady pakowane są różnie. Część jest w kartoniku i folii (przezroczystej lub aluminiowej), część jest w foliowej owijce. Jeśli Twoja ulubiona czekolada zapakowana jest w kartonik, to wyrzuć go do niebieskiego pojemnika, aluminiowe lub foliowe części opakowania wyrzucaj do żółtego kosza.
  • 💛Bombonierki, praliny – to zwykle bardzo eleganckie słodycze, które zapakowane są w wiele warstw opakowania. Kartonik i papierowe papilotki wyrzucamy do niebieskiego kosza, plastikowe tacki, wytłoczki, formy – do żółtego, foliowe lub aluminiowe owijki bezpośrednio otulające pralinę – też do żółtego.


Mogłoby się wydawać, że takie drobne śmieci nie mają znaczenia i można je wyrzucić gdziekolwiek. W rzeczywistości mogą one stać się surowcami wtórnymi i powinny trafiać dokładnie tam, gdzie wskazuje na to materiał, z którego wykonane są opakowania. Jeśli masz wątpliwości – użyj wyszukiwarki w aplikacji. Pamiętaj, że to darmowa wiedza 😉

 

#gdziewyrzucić #doktóregokosza #baton #folia #sorteusz #sorteuszsortuje #zerowaste #segregujna5 #segreguj #5frakcji