Sorteusz

Gdy słyszysz o odpadach elastycznych zapewne nie wiesz o czym mowa, a masz z nimi wielokrotny kontakt codziennie! A czy dobrze je segregujesz? Dziś kilka ciekawostek i wskazówek, jak zadbać, by te cenne surowce trafiły do recyklingu i znowu do obiegu!

Wszelkiego rodzaju opakowania po:

  • chipsach, batonach i innych słodkich i słonych przekąskach, 
  • płatkach śniadaniowych, cukierkach, przyprawach czy daniach instant
  • tubki, woreczki spożywcze, jednorazówki, folia spożywcza
  • gumy, kanapki, przekąski – snacki, 
  • ….

Wyrzucamy do żółtego kosza!

 

Krótka historia tworzyw sztucznych

Od kiedy w 1907 roku wynaleziono bakelit, czyli pierwszy plastik, materiał ten zawojował świat i nasze życie! Plastik charakteryzuje się wyjątkowo długim cyklem życia i jednocześnie przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa oraz komfortu w codziennym życiu. To nie tylko opakowania, butelki, czy zabawki, ale także wiele zastosowań przemysłowych na wielką skalę, jak instalacje wodne, izolacje, kable i cenne źródło energii odnawialnej, które pozwala oszczędzać zasoby naturalne i obniżać emisję gazów cieplarnianych.

 

A opakowania elastyczne?

Tworzone na wielką skalę, to potężne źródło cennych surowców, które można wielokrotnie poddawać recyklingowi i wykorzystywać w produkcji kolejnych towarów. Te nadzwyczaj elastyczne, wytrzymałe tworzywa sztuczne to istotna grupa materiałów, które mają naukę i innowacje wpisane w charakter. Pojawia się coraz więcej innowacji oraz technologii, które dążą do tworzenia coraz bardziej zrównoważonych produktów i rozwiązań. Jednak zawsze recykling plastiku pozostaje kluczowy, aby móc nadal wykorzystywać pełen potencjał tego materiału w sposób przyjazny dla środowiska.

 

Na deser 😉 obiecane wskazówki i ciekawostki na temat odpadów elastycznych. Czy wiesz,że..? 😉

  • Około 40% całkowitej produkcji plastiku jest wykorzystywane do produkcji opakowań.
  • Naukowcy tworzą biopochodne, biodegradowalne i kompostowalne wersje materiałów elastycznych: biodegradowalne mogą rozkładać się pod wpływem mikroorganizmów, natomiast kompostowalne mogą być przetwarzane na kompost w odpowiednich warunkach przemysłowych. Prawdziwą innowacją są biopochodne tworzywa sztuczne, które produkuje się ze zużytego oleju roślinnego!
  • Istnieją elastyczne polimery przewodzące, które przewodzą prąd i zachowują elastyczność! To między innymi PEDOT, stosowany w produkcji elastycznych ekranów, czujników oraz odzieży elektronicznej.
  • Mogą być rozciągane, gniecione, a jednak zachowują swoje właściwości i powracają do pierwotnej formy. Ta cenna i charakterystyczna właściwość jest efektem struktury molekularnej, która pozwala na dużą deformację bez powodowania trwałych zmian.
  • Zrecyklowane tworzywa elastyczne, stanowią cenny surowiec wykorzystywany np. w produkcji filamentów do drukarek 3D, co istotnie wpływa na zrównoważony rozwój w sektorze technologicznym.
  • Folie stretch i termokurczliwe, czy niektóre rodzaje elastycznych tworzyw sztucznych, znajdują także zastosowanie w medycynie, między innymi w produkcji worków do infuzji.
  • Co łączy USA, Kanadę, Niemcy, Wielką Brytanię, Holandię, Japonię, Australię, Szwecję? W tych krajach wiele produktów, jak deski tarasowe, meble ogrodowe, czy ogrodzenia powstaje z recyklingu folii plastikowych. 
  • Przyszłość jest teraz! Istnieją już nowoczesne materiały elastyczne, zdolne do samonaprawiania po uszkodzeniu. Struktura molekularna przeciętego lub przebitego materiału, może się przeorganizować się i naprawić uszkodzenie.
  • Materiały elastyczne są też wykorzystywane w inteligentnych tkaninach, które  wykorzystują przewodzące polimery i monitorują parametry zdrowotne, takie jak puls, czy temperatura ciała, a następnie przesyłają te dane do urządzeń mobilnych.
  • Odpady elastyczne generują tak potężny rozwój innowacji oraz technologii, dzięki którym zrównoważony rozwój i ochrona środowiska osiągają coraz lepszy poziom oraz efekty. To między innymi technologie recyklingu mechanicznego, chemicznego, czy folie produkowane z polimerów roślinnych, ulegających biodegradacji pod wpływem mikroorganizmów w kompostowni.
  • Odpady elastyczne na większą skalę? 😉 Oczywiście! Znajdują zastosowanie w rolnictwie i budownictwie, to także gumy i elastomery wykorzystywane w produkcji opon, uszczelek oraz sprzętu sportowego, czy jako dodatek do asfaltu.
  • Z przetworzonych odpadów elastycznych powstają także bezpieczne nawierzchnie obiektów sportowych, placów zabaw.
  • W University of Southern Mississippi (USA) prof. Robson F. Storey’em z grupą naukowców, opracowali plastik, który pod wpływem słonej wody morskiej rozpuszcza się i rozkłada m.in. na dwutlenek węgla i kwas mlekowy, czyli całkiem nieszkodliwe substancje, które naturalnie występują w środowisku.


Pobawimy się w przepowiadanie przyszłości?

Nie ma wątpliwości, że plastik będzie nam towarzyszył i może być wykorzystywany na coraz większą skalę, znajdując coraz szersze zastosowania. 

 

Brytyjski futurolog Ray Hammond przewiduje, że domy przyszłości będą bardziej energooszczędne właśnie dzięki większemu zastosowaniu najróżniejszych tworzyw sztucznych. W branży motoryzacyjnej coraz bardziej realny staje się scenariusz, w którym auta będą w całości konstruowane z biopolimerów! Już teraz powstają w laboratoriach pierwsze takie części. 

 

Już teraz wiemy, że przyszłość przyniesie coraz większy focus na kreowaniu wyspecjalizowanych i skutecznych, zamkniętych obiegów materiałowych, w których odpady stanowią w pełni wykorzystywane surowce. To umożliwi faktyczne zrealizowanie idei zrównoważonego rozwoju, zadbanie o ochronę zasobów naturalnych i  środowiska.


Pamiętaj, że świadome decyzje zakupowe, aktywny recykling i realne działania proekologiczne, to wielka moc każdego z nas, by przyczynić się do ochrony środowiska i promowania gospodarki o obiegu zamkniętym!