Sorteusz

W małym mieszkaniu trudno pomieścić wszystkie potrzebne przedmioty, a co dopiero pięć pojemników na śmieci! Każdy centymetr przestrzeni jest na wagę złota ale dbałość o środowisko nie powinna odchodzić na dalszy plan. Konieczne jest zatem zastosowanie sprytnych trików, które nie będą zajmować wiele miejsca i uwagi.

Po pierwsze – nie musisz mieć aż pięciu koszy! Przygotuj odpowiednie pojemniki na te frakcje, których masz najwięcej. Zwykle jest to papier i tworzywa sztuczne, czyli niebieski i żółty. Zwykle w domach generuje się sporo odpadów biodegradowalnych. Charakterystyczną cechą tych odpadów jest to, że szybko zaczynają nieprzyjemnie pachnieć. Z tego powodu raczej nie ma sensu stawiać wielkiego pojemnika, a wygospodarować niewielką przestrzeń, np. na parapecie w kuchni lub na balkonie, na niewielkie zamykane wiaderko, które codziennie można opróżnić w osiedlowej altance. Podobnie z opakowaniami szklanymi – wystarczy, że ustawisz je na blacie kuchennym i wychodząc z domu zabierzesz kilka butelek lub słoików, które przed opuszczeniem osiedla wyrzucisz do zielonego pojemnika.

Urządzasz mieszkanie? Zaplanuj jedną szafkę na dopasowane do przestrzeni pojemniki. Może to być szafka pod zlewem albo bardzo praktyczna szuflada z cichym domykiem, do której wstawisz trzy lub cztery prostokątne wiaderka i będziesz w nich gromadzić odpowiednie frakcje odpadów. Pamiętaj jednak, że nie musisz mieć zabezpieczonego miejsca na wszystkie rodzaje odpadów – nie ma to sensu.

Nie kupuj dużych pojemników! Pamiętaj, że altanę śmietnikową masz zaledwie kilkadziesiąt metrów od mieszkania, a długo przetrzymywane odpady zaczynają tworzyć nieprzyjemne aromaty, których na pewno wolisz uniknąć. Wyniesienie śmieci zajmie najwyżej pięć minut, a może odbyć się bez zaangażowania czasu i energii, jeśli wychodząc do pracy lub szkoły zabierzesz pełny worek.

Nie możesz znaleźć odpowiedniego pojemnika? Just do it yourself! Wykorzystaj starą skrzynkę, drewniane deski lub inne elementy. Pomaluj je na ulubiony kolor, zrób podziałki i włóż worki. Możesz wykonać pokrywę na zawiasach i niepozorna skrzynia nie zdradzi, w jakim celu zajmuje róg kuchni lub przedpokoju.

 

A zatem – staraj się nie gromadzić odpadów w mieszkaniu zbyt długo. Pamiętaj, by wychodząc z domu zabierać śmieci. Altanka jest po to, by z niej korzystać.