Sorteusz

Wiosna rozkwitła, 🌞 słońce rozpieszcza, co oznacza niechybnie, że sezon grillowy na dobre się rozkręcił!

 

Wspaniałe smaki, niezapomniane chwile i błogi relaks w doborowym towarzystwie może zakłócić rozkminka, co zrobić z typowymi dla tego okresu odpadami…

 

Zaczynam zatem serię informacji na ten temat, żeby nie wybijać Was z radosnego nastroju 😉
Na pierwszy rzut przegląd śmieci, które powinny wylądować w czarnym worku na odpady zmieszane ⚫ 👇

  • Mocno zabrudzona aluminiowa tacka – niestety ze względu na bardzo silne i tłuste zabrudzenia powinna trafić do odpadów zmieszanych. Samo aluminium jest do odzyskania ale duża ilość tłuszczu mogłaby zanieczyścić pozostałe odpady surowcowe z żółtego worka. Dla zredukowania ryzyka i zmniejszenia szkód – taki odpad powinien wylądować w czarnym worku.

 

  • Zużyte, zabrudzone jedzeniem jednorazowe talerze – z tych samych powodów, co powyżej – do czarnego. Wyjątek stanowić będą talerze wykonane z biodegradowalnych trocin i tylko nieznacznie zabrudzone tłuszczem zwierzęcym.

 

  • Worek po węglu drzewnym – co prawda papierowy ale koszmarnie zanieczyszczony – ląduje w czarnym worze.

 

  • Popiół z węgla lub brykietu – wyrzucaj wystudzony! Gorący podpali śmietnik… i też do czarnego, chyba że w Twojej gminie odbierany jest popiół – wtedy zbieraj w oddzielnym worku i oddaj w dniu odbioru.

 

  • Żużyty grill jednorazowy – wyrzucaj wystudzony! Tak, jak w przypadku popiołu, rozżarzony grill może spowodować pożar! Wystudzonego grilla wyrzuć do czarnego.

W czasie grillowych spotkań niezbędne są dodatki, w postaci najróżniejszych sosów i przetworów takich jak ogórki, grzybki czy marynowane kapary. No i czymś te wszystkie przysmaki trzeba przecież popić 😘 😉

 

Przechodzimy płynnie do rozważań nad odpadami, które powinny trafić do worka zielonego, czyli do odpadów szklanych 💚

 

  • Szklana butelka bezzwrotna – zwróć uwagę na to, czy Twój napój jest w butelce szklane zwrotnej, czy bezzwrotnej. Taką informację znajdziesz na etykiecie. Jeśli jest to jednorazowe opakowanie, wyrzuć je do pojemnika zielonego. Jeśli na szyjce jest aluminiowy kołnierz – nie trudź się i nie odrywaj go. Podobnie z aluminiową nakrętką na butelce. Polski recykler szkła prowadzi projekt odzyskiwania aluminium z buletek – masz więc pewność, że surowce się nie zmarnują!

 

  • Szklana butelka zwrotna – oczywiście do sklepu. Nie marnuj pieniędzy i odbierz swoją kaucję!  💸 💵

 

  •  
  • Słoik lub butelka po sosie i przetworach (z nakrętką stalową) – te opakowania można wykorzystać ponownie do codziennych potrzeb, przy okazji ułatwisz sobie życie oszczędzając czas i łatwiej będzie Ci niemarnować żywnośći – wekuj nadmiar przygotowanego jedzenia! Jest to wybitnie prosta czynność. Wystarczy, że bardzo gorącą zupę, leczo, lub sos wlejesz do pełna do słoika, mocno go zakręcisz i odwrócisz do góry dnem. Gdy jedzenie wystygnie możesz słoik postawić na „nogach”. Przechowuj w lodówce.

 

Uwaga ❗

 

Jeśli słoików masz już “po kokardę” i więcej nie zmieścisz, wyrzuć je do zielonego worka na szkło. Niektóre gminy dodatkowo dzielą szkło na białe i kolorowe – jeśli u Ciebie tak jest, przezroczyste słoiki wyrzuć do białego. Możesz oddzielić stalową nakrętkę i wyrzucić ją do żółtego worka.

Niekwestionowaną królową polskiego grilla jest kiełbasa. Na podium są też kaszanka i karkówka ale nie brakuje miłośników skrzydełek i grillowanych warzyw, serków i innych smakołyków. O warzywach zawsze warto pamiętać – powinny stanowić podstawę zdrowej diety, a grillowana cukinia, to boska propozycja. Osobiście lubię też świerszcze ale to naturalne u kameleonów 😉

 

Przechodzimy do pojemnika żółtego na tworzywa sztuczne, metale i opakowania wioelomateriałowe!

 

💛

 

Istnieje coś takiego, jak hierarchia postępowania z odpadami. To taka piramida, która mówi, co jest najważniejsze w zarządzaniu odpadami. Na pewno o tym napiszę oddzielny artykuł ale już dziś chcę Ci przekazać, że najistotniejsze jest ograniczanie wytwarzania odpadów.

Przy okazji tematyki grillowej zwróć uwagę na to, jak zapakowane są Twoje ulubione kiełbaski, kaszanki, karkówki czy serki. Być może jest możliwość kupienia ich luzem? Jeśli tak, nie wahaj się!

 

Jeśli nie, pamiętaj, ze folie po tych produktach powinny trafić do pojemnika żółtego 💛 Jedyne odstępstwo, to sytuacja, w której ta folia lub plastikowa tacka jest bardzo, bardzo mocno zatłuszczona – mogłaby zabrudzić inne opakowania i je zniszczyć. Taki odpad nadaje się do czarnego worka ⚫

 

🥤 🧃 Kubki jednorazowe, także wielomateriałowe też do żółtego! Kubeczek wielomateriałowy poznasz po tym, że na wierzchu jest wykonany z papieru, a w środku ma śliską warstwę, która zapobiega przeciekaniu. Ta warstwa, to plastik.

 

Plastikowa butelka po ketchupie, musztardzie, majonezie czy innym pysznym sosie – do żółtego! 💛

 

#recykling #grill #bbq #sorteusz #sorteuszsortuje #5frakcji #segregujna5 #zerowaste #selektywnazbiórka #jaksortować #gdziewyrzucić #dojakiegokosza