Sorteusz

Nowe płytki, zmiana mebli, czy odświeżenie koloru ścian, czyli sezon remontowy w pełni! A co dalej? Odpady remontowe nie powinny trafiać do zwykłych kontenerów! Zatem gdzie? Jedź do PSZOKu, zyskasz spokój i problem z głowy!

 

Nowoczesne technologie, narzędzia i rozwiązania, zdecydowanie ułatwiają zmagania z remontami. Jest szybciej, wygodniej, z lepszym efektem. Ale nie da się całkiem wyeliminować odpadów, a tymi należy się odpowiednio zająć. I w tym zakresie również, jest inaczej niż kiedyś.

Jeśli samodzielnie robisz remont, odpady możesz zawieźć do PSZOKu, albo wynająć kontener na odpady. W tej drugiej sytuacji to firma transportowa zajmuje się odpadami.

 

W przypadku firm budowlanych jednym z rozwiązań jest wynajem kontenerów i właściwe zagospodarowanie odpadów, przez wyspecjalizowane firmy.
W każdym wypadku warto pamiętać o możliwości ponownego wykorzystania przynajmniej części materiałów, czy nadania im drugiego życia. Coraz częstszą praktyką jest na przykład przekazywanie mebli, czy płytek, albo paneli, które pozostają w dobrym stanie.

 

Warto też wiedzieć, że odpady remontowe dzielimy i segregujemy na odpowiednie grupy, z których większość stanowią cenne surowce:
• Odpady mineralne: gruz betonowy, cegły, ceramika.

Gruz budowlany jest przetwarzany na kruszywo, używane w budowie dróg, fundamentów czy jako materiał wypełniający. Beton jest kruszony i używany ponownie jako podbudowa drogowa.

• Odpady metalowe: pręty zbrojeniowe, rury, blachy, grzejniki.
Metale z odpadów remontowych są cenne i mogą być łatwo przetworzone na nowe produkty. Warto pamiętać, że stal jest materiałem permanentnym, który jest przetapiany w hucie na surowiec o identycznych właściwościach co ten wyprodukowany z surowców pierwotnych.
• Odpady drewniane: deski, ramy okienne, panele.
Drewniane elementy są wykorzystane jako materiał do produkcji płyt wiórowych.
• Odpady wielkogabarytowe**: stare meble, drzwi, okna, grzejniki.
Szkło z okien jest przetwarzane i używane do produkcji nowych wyrobów szklanych lub w przemyśle budowlanym jako materiał izolacyjny.
Tworzywa sztuczne są przetwarzane na granulaty, używane do produkcji nowych wyrobów plastikowych.
Tekstylia z tapicerki meblowej są przetwarzane i używane do produkcji materiałów izolacyjnych lub nowych tkanin.
• Odpady niebezpieczne: azbest, farby, rozpuszczalniki podlegają osobnym, szczegółowym regulacjom, których należy bezwzględnie przestrzegać!

 

Świadome i odpowiedzialne zarządzanie odpadami remontowo budowlanymi, powinno być normą i standardem działania. Każdy transport do PSZOK, każde wysegregowane odpady, które możemy ponownie wykorzystać, to realne oszczędności!


1. mniej odpadów trafia na składowiska
2. mniej odpadów zanieczyszcza środowisko
3. mniejsza jest emisja gazów cieplarnianych, zarówno podczas spalania odpadów, jak i produkcji nowych materiałów, czy produktów
4. mniejsze jest wydobycie i wykorzystanie zasobów naturalnych
5. mniejsze są koszty produkcji, dzięki wykorzystaniu materiałów wtórnych


Życzymy Wam udanych remontów od początku do szczęśliwego końca, z pięknymi efektami. Niech cieszą Was nowe wnętrza i przestrzenie, jak i dobre samopoczucie, dzięki świadomym, dobrym wyborom w kwestii prawidłowego zagospodarowania odpadów.