Sorteusz

🥛☕ W letni poranek nic tak nie orzeźwia, jak mrożona kawa albo koktajl owocowy z dodatkiem mleka 😋 Produkty, takie jak mleko i napoje mleczne, soki, nektary, napoje roślinne zastępujące mleko zwierzęce często pakowane są w kartony do płynnej żywności. 🧃 Jest to opakowanie skutecznie chroniące wrażliwe na zepsucie produkty nawet poza warunkami chłodniczymi. Zapewne jest to jedna z przyczyn sukcesu tego wynalazku! 💡💛 Puste kartony po płynnej żywności wyrzucaj zawsze do żółtego kosza! 💛Jest to opakowanie wielomateriałowe, które składa się z trzech warstw. Widoczna część opakowania wykonana jest z celulozy, natomiast w środku znajduje się wersja barierowa, wykonana z aluminium i tworzywa sztucznego. Taka konstrukcja opakowania gwarantuje jego szczelność i barierowość – żadne niepożądane czynniki zewnętrzne się do środka nie przedostaną!

 

Fundacja ProKarton podaje szczegółowe dane na temat składu kartonika:

Zapewne nasuwa Ci się pytanie, czy tak skomplikowana budowa opakowania nie sprawia, że jest one nieprzyjazne recyklingowi ❓Dobra wiadomość jest taka, że opakowania te nadają się do recyklingu! ♻️ Mało tego, w Polsce istnieją moce recyklingowe przewyższające masę tych opakowań sprzedawanych w każdym roku! Kartoniki poddawane recyklingowi w Polsce pochodzą więc z różnych krajów.

W Polsce kartony do płynnej żywności poddaje się procesom recyklingowym w trzech papierniach: Mondi Świecie, Stora Enso w Ostrołęce oraz Beskidy w Wadowicach.

 

Tam, w maszynie zwanej hydropulperem, poddawane są rozwłóknieniu, czyli oddzieleniu włókien papieru od pozostałych frakcji. Następnie masa celulozowa trafia do maszyn tekturniczych, gdzie powstaje produkt końcowy procesu recyklingu – papier, ręczniki papierowe lub tektura falista.

 

Największą barierę dla recyklingu tych opakowań stanowi brak świadomości konsumentów, skutkujący wyrzucaniem dużej części tych opakowań do czarnego kosza ☹ przez to spora ich część zamiast do recyklingu, trafia do spalarni…

Dlatego warto dobrze sortować kartony i wrzucać je do żółtego kosza!

#gdziewyrzucićkartonpomleku #kartonpomleku #sorteusz #sorteuszsortuje #zerowaste #segreguje #segregujna5 #5frakcji

#gdziewyrzucićkartonpomleku #kartonpomleku #sorteusz #sorteuszsortuje #zerowaste #segreguje #segregujna5 #5frakcji