Sorteusz

Trudny odpad… i co dalej?

 

Baterie, leki, opony, meble, elektrośmieci, tonery… Te i wiele innych odpadów, chociaż pojawiają się rzadziej niż codzienne śmieci, to czasem spędzają nam sen z powiek. No bo co zrobić ze starą meblościanką, starą farbą w puszce,  czy samochodowym akumulatorem? 

 

Niedopuszczalnym jest porzucanie takich odpadów w przypadkowych miejscach, lasach, a nawet w pojemnikach na śmieci zmieszane! Na szczęście w systemie komunalnym jest rozwiązanie i miejsce na te wszystkie nietypowe odpady – PSZOK!

 

Co to jest PSZOK?

 

Twoją odpowiedzią i rozwiązaniem jest działający w każdej gminie PSZOK, czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych!

 

To miejsce, gdzie można zazwyczaj bezpłatnie oddać różne rodzaje odpadów, które nie kwalifikują się ani do segregowanych odpadów, ani do  pojemników na śmieci zmieszane.

 

Pierwszy taki Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych uruchomiono w Krakowie, już w 1995 roku, w odpowiedzi na pojawiające się odpady i rosnące zapotrzebowanie mieszkańców.  Już po krótkim czasie, Kraków stał się wzorem i przykładem rozwiązań, które zaczęły stosować kolejne miasta, aż w końcu PSZOKi stały się integralną częścią systemu i dziś, zgodnie z prawem, każda gmina powinna mieć co najmniej jeden taki punkt.

 

W 2020 roku istniało 1 714 funkcjonujących punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych w 1 820 gminach – jak podaje Instytut Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego (IOŚ-PIB), w raporcie „Gospodarowanie odpadami komunalnymi w 2020 r. Sprawozdania marszałków województw” z listopada 2022 roku.

 

Nie wiesz czy w Twojej gminie działa PSZOK – skorzystaj z wyszukiwarki w aplikacji Sorteusz – jest tam kafelek „znajdź PSZOK”. 😊

 

Mobilny odbiór w zasięgu domu

 

Oczywiście nie każdy ma samochód, czy możliwość dotarcia do takiego punktu z gabarytami. I tu nie ma problemu, ponieważ wiele z PSZOKów posiada wersje mobilne. 🚛💪🙂 To one odpowiadają za wywóz ponadgabarytowych i nietypowych śmieci wystawionych przy wiatach śmietnikowych. 

 

Nawet jeśli Cię denerwują, albo nie widzisz sensu by tak pozbyć się śmieci problematycznych, czy pobnadgabarytowych, to bez porównania lepsza opcja, niż porzucanie starych mebli gdziekolwiek albo, o zgrozo, palenie ich w piecu lub ognisku! Być może zachęci Cię fakt, że śmieci te – od lokówki, przez pralkę, suszarkę, po starą szafę poddaje się recyklingowi! Warto korzystać z PSZOK-u.

 

Rozwiązania w zasięgu ręki

 

Wszystkie i stacjonarne, i mobilne PSZOKi, to idealne rozwiązanie, dzięki któremu często niebezpieczne i wysoce szkodliwe odpady, trafiają do specjalistycznych zakładów przetwarzania, recyklingu lub innej formy zagospodarowania. Oddając odpady problematyczne do PSZOKów, realnie przyczyniasz się do zwiększenia poziomu recyklingu i zmniejszenia ilości odpadów trafiających na składowiska. 💚🦎

 

Zaplanuj wizytę w PSZOK-u

 

Zanim wybierzesz się do PSZOK-u warto zrobić rozeznanie, bowiem punkty różnią się w zasadach i zakresie działalności. Różne mogą być dni i godziny działania, dopasowane do lokalnej społeczności, czy szczegółowe listy przyjmowanych odpadów. Niektóre punkty wymagają okazania dowodu uiszczenia opłaty „śmieciowej”, inne proszą o okazanie dokumentu, który potwierdzi, że mieszkasz w danej gminie, jeszcze inne wcale nie weryfikują takich rzeczy. Warto zatem wcześniej się zorientować, by nie zostać odprawionym z kwitkiem – są to drobne formalności, a niewiedza o ich istnieniu może nie tylko sfrustrować ale też zniechęcić do kolejnych odwiedzin.

 

Pamiętaj też, że lokalny PSZOK i podstawowe informacje łatwo znajdziesz dzięki aplikacji Sorteusz!