Sorteusz

 „Nasza ziemia. Nasza przyszłość. Jesteśmy Re:Generacją

 

(#GenerationRestoration)” to hasło przewodnie tegorocznych obchodów Dnia Ochrony Środowiska Naturalnego.

 

Na całym świecie, świętujemy ten dzień po raz 52. W tym roku tematem przewodnim jest pustynnienie, odporność na suszę i renaturyzacja gruntów. Susza i pustynnienie stanowią zagrożenie dla kluczowych ekosystemów na całym świecie, niezbędnych dla życia na Ziemi. Tegoroczne hasło oraz tematy przewodnie, mają zwrócić uwagę na te zagrożenia i pomóc hamować oraz blokować zachodzące zmiany.

 

Wierzymy w moc działania poprzez wspólne, realne i wymierne rozwiązania. Tak jest i tym razem. Oto zestaw 13 szczęśliwych wskazówek, co możesz zrobić, by nawet niewielkim nakładem i pozornie drobnymi działaniami, faktycznie zadbać o środowisko naturalne.

 

      1. Dołącz do społeczności i wydarzeń: organizowanych z okazji Dnia Ochrony Środowiska. Weź udział w akcjach sprzątania, sadzenia drzew, kampaniach edukacyjnych i innych działaniach proekologicznych.
      2. Postaw na recykling: segregacja odpadów i recykling znacząco zmniejszają ilość śmieci trafiających na składowiska.
      3. Oszczędzaj wodę: staraj się ograniczać ilość wylewanej wody podczas prysznica, kąpieli, czy mycia naczyń, a do podlewania używaj deszczówki.
      4. Oszczędzaj energię: wyłączaj światła i urządzenia elektryczne, gdy nie są potrzebne, korzystaj z energooszczędnych żarówek LED i urządzeń. 
      5. Reduce (unikaj), Reuse (używaj ponownie), Recycle (utylizuj), czyli stosuj zasadę 3R na co dzień. Zmniejszaj ilość odpadów, kupując produkty z minimalnym opakowaniem, ponownie używaj przedmiotów, zamiast je wyrzucać i segreguj odpady do recyklingu.
      6. Ogranicz zużycie surowców: unikaj jednorazowych produktów, korzystaj z toreb wielokrotnego użytku, butelek i innych, dostępnych proekologicznych alternatyw.
      7. Używaj mniej chemii: wybieraj naturalne środki czystości i kosmetyki, dzięki czemu możesz realnie zmniejszyć ilości wykorzystanych substancji potrzebnych do ich produkcji, a tym samym zmniejszenie zanieczyszczenia wody, a następnie ilości powstających ścieków.
      8. Używaj toreb wielokrotnego użytku, zamiast korzystać z jednorazówek.
      9. Kompostuj organiczne odpady, wytwarzaj wartościowy nawóz i zmniejszaj ilość odpadów trafiających na składowiska.
      10. Kupuj produkty z recyklingu: jak papier, worki czy butelki, dzięki czemu wyraźnie ograniczysz zużycie zasobów naturalnych i emisję gazów cieplarnianych..
      11. Zwracaj odpady do punktów zbiórki: zwłaszcza zużyty sprzęt elektroniczny, baterie, żarówki i inne specjalne odpady do odpowiednich punktów zbiórki, lub PSZOKu.
      12. Nadaj 2 życie: zamiast wyrzucać zepsute przedmioty, próbuj je naprawiać i/albo używaj starych rzeczy w nowy sposób, np. przekształcając słoiki po żywności w pojemniki na przechowywanie. Dobre, albo nie używane rzeczy przekaż na dedykowanych zbiórkach
      13. Pokochaj minimalizm: kupuj to, czego naprawdę potrzebujesz u dobrych producentów stosujących zasady ekoprojektowania i zrównoważonych produktów. 
 

Każdy, nawet najmniejszy krok w kierunku ochrony środowiska ma duże znaczenie. Działając razem, możemy stworzyć zdrowszą i bardziej zrównoważoną przyszłość w oparciu o gospodarkę o obiegu zamkniętym dla nas i kolejnych pokoleń.

Pięknego dnia – dzisiaj koniecznie spędź go z naturą!