Sorteusz

Jak połączyć dbanie o swoje zdrowie i chronić przyrodę? Wystarczy, że odłożysz telefon 

To paradoks, pisać w internecie, by odłożyć telefon… jednak tym razem istotne jest dotarcie do Ciebie z przekazem i pokazanie, że “dzień bez telefonu” ma znacznie większe znaczenie, niż na pierwszy rzut oka może się wydawać.

Co do zasady, ekrany nie są złe. Jednak warto zwrócić uwagę, jak je wykorzystujemy.

  • Samo wyprodukowanie urządzenia to równowartość średnio  70 kg CO₂e
  •  Przy cyklu życiu uśrednionym do okresu 3 lat, używanie, czyli ładowanie i korzystanie z sieci oraz zasobów online i utylizowanie smartfona, przekłada się na wytworzenie około 20 kg CO2 rocznie. 

Offline dla środowiska

“Dzień bez telefonu” to szansa, by zmniejszyć wpływ smartfonów na nas, nasze życie, zdrowie i świat w którym żyjemy. To też okazja, by przypomnieć sobie, jak było kiedyś – chociaż wcale nie tak dawno, bo ekspansja smartfonów liczy zaledwie 20 lat! Albo przekonać się, że bez telefonu da się (prze)żyć! 🙂 

Telefony stanowią nieodłączny element naszego, codziennego życia. I nie ma w tym nic złego… O ile zachowamy dobre proporcje. O ile telefon to narzędzie, a nie jedyna forma życia i spędzania czasu. 

Wiemy doskonale, że łatwość, wygoda, dostępność i przyjemność, które dają smartfony, stanowią nieodpartą pokusę 😉 Jednak offline też jest życie. I jest fajne! 

A każda chwila bez telefonu, to czas, w którym dbasz o swoje zdrowie, ale też środowisko! 

Jak to możliwe?

Otóż każde kliknięcie, każde przewinięcie ekranu, każde selfie, to różne ilości danych. Każdy bajt, plik i ruch w wirtualnym świecie, wpływają na realny świat, ten w którym żyjemy.  Nawet najmniejsze z nich uruchamiają rozsiane po świecie potężne serwery w gigantycznych centrach danych, zwanych farmami, które pracują bez przerwy! Każdy plik jest przechowywany, przetwarzany, synchronizowany. To wszystko kosztuje energię. Za każdym razem kiedy odkładasz telefon, rezygnujesz ze scrollowania, setnego ujęcia potrawy, czy 12 wysłanej w ciągu pół sekundy buźki, planeta oddycha z ulgą. Twoje ciało, a zwłaszcza oczy, mózg, kręgosłup, też.

Podejmiesz wyzwanie? Odkryj na nowo, jak smakuje, brzmi i tętni życie, którego nie przysłania ekran!

Masz jakieś konkretne pomysły?

Nasze ulubione, to:

☑ spacer, wycieczka rowerowa, piknik… i każda inna forma odpoczynku w plenerze,

☑ osobista rozmowa, 

☑ jedzenie bez ekranu, 

☑ (granie w) planszówki, 

☑ zaszyć się z książką w ulubionym fotelu,

☑ wyjście na tak długo odkładane spotkanie,

☑ uporządkowanie tej szuflady która, chociaż Cię wzywa coraz intensywniej, to do tej pory  przegrywała z ekranem ;p Wiem, bo też mam takie szuflady… i inne miejsca, czy sprawy! 

A jednak! Prawie nic nie równa się z satysfakcją z odzyskanej kontroli, zrealizowanego zadania, czy świadomie spędzonego czasu tu i teraz w serdecznym towarzystwie.

Jednak możliwości i rozwiązań jest więcej.

Drugie życie telefonu

Bardzo istotne są segregacja i recykling zużytych telefonów. Ile nieużywanych urządzeń chowa się w Twoich szufladach? A wiesz, że “stare” smartfony są źródłem cennych surowców? 

Jak podają źródła, 80 % materiałów w smartfonach nadaje się do recyklingu, jednak tylko 15 % faktycznie trafia do odzysku.
A nawet “stare” urządzenia można wykorzystać! Coraz więcej sklepów i operatorów prowadzi zbiórki zużytych telefonów, które często można wymienić na rabaty, albo kupony promocyjne.
Istotną kwestię stanowi też czas użytkowania. Zasada jest prosta: im dłużej służy Ci jeden aparat, tym lepiej, tym niższy ślad węglowy i wpływ na środowisko.

I tak docieramy do punktu, w którym historia zatacza koło. 

Kto pamięta telefony z wymiennymi bateriami, obudowami, kartami pamięci..? Kto pamięta całkiem niedawne czasy, kiedy zepsuty telefon zanosiło się do serwisu i naprawiało, zamiast wymieniać na nowy!? Po zachłyśnięciu technologiami dającymi coraz większe możliwości miniaturyzacji, bez utraty jakości, wracamy do systemu telefonów modułowych. To rozwiązania skoncentrowane na połączeniu funkcjonalności, wydajności, a jednocześnie ochrony środowiska. 

Aparaty, w których można wymieniać części (bateria, ekran, aparat), charakteryzują się  wydłużoną żywotnością nawet do 8 lat, w stosunku do około 3 lat w przypadku smartfonów.  (Badanie opublikowane przez Dyrekcję Generalną ds. Środowiska Komisji Europejskiej („Science for Environment Policy”) przytacza wyniki ankiety wśród użytkowników pół‑ i w pełni modułowych smartfonów (oznaczonych w badaniu pseudonimem SmartMod):  “że większość użytkowników tradycyjnych telefonów zwykle nie naprawia urządzeń – ok. 50 % je wymienia , podczas gdy w przypadku modularnych odsetek ten spada do <15 %.”
Świadome korzystanie, dłuższe użytkowanie sprzętu, czy ograniczenie cyfrowej aktywności to proste sposoby zmniejszenia wpływu przede wszystkim na zdrowie, a co za tym idzie na środowisko!

Wiesz, że czasem brak działania to jedyne dobre działanie? 

Dzień bez telefonu, to nie żaden koszmar, a przygoda i realny zysk. Odłącz się i daj odetchnąć tak sobie, jak planecie. Każdy dzień bez korzystania z telefonu to:

💚 niższe zużycie prądu,

💚 mniej danych przetworzonych przez sieci,

💚 mniejsze zużycie infrastruktury (np. stacji bazowych).

Wyloguj się do jedynej i niepowtarzalnej gry offline zwanej prawdziwym życiem i odkryj, że prawdziwe połączenia nie potrzebują Wi-Fi.

Logo aplikacji Sorteusz
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.