Sorteusz

Czy to koniec błyszczących kosmetyków, mieniących się tysiącem światełek sukienek i rozświetlających choinkę bombek? Brokat znalazł się na cenzurowanym ale nie oznacza to, że natychmiast zniknie ze sklepowych półek, a w wielu produktach będzie wykorzystywany nadal. W październiku 2023 roku wszedł w życie unijny zakaz wprowadzania do obrotu sypkiego brokatu i mikrogranulek złuszczających. Zastanawiacie się, czemu właściwie ma służyć ta wojna z brokatem?

Brokat kontra mikroplastiki

 

Słyszeliście o mikro plastikach? To cząsteczki tworzyw sztucznych o średnicy mniejszej niż 5 mm, które nie rozpuszczają się w wodzie i nie ulegają biodegradacji. Ze względu na swoje właściwości, mikroplastik jest źródłem zanieczyszczeń gleb i mórz na całym świecie. 

Aby ograniczyć to zanieczyszczenie i zapobiegać mu w przyszłości, Komisja Europejska w 2018 roku przyjęła europejską strategię na rzecz tworzyw sztucznych, czyli tzw. Strategię Plastikową. Jednym z jej założeń jest zatrzymanie emisji mikrodrobin plastiku do ekosystemów. Na wniosek Komisji, Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) przygotowała propozycję ograniczenia stosowania mikroplastików celowo dodawanych m.in. do produktów kosmetycznych, nawozów i środków ochrony roślin, detergentów, farb i lakierów oraz wyrobów medycznych. 

 

Na tym nie koniec. Rozporządzenie w ramach przepisów REACH, to projekt rozłożony na 12 lat.  Jego celem jest zminimalizowanie udziału mikro plastiku w naszej rzeczywistości.

Wcale nie chodzi o pozbawienie świata brokatowego blasku, a o powrót do natury, zadbanie o środowisko naturalne i zdrowie. Będzie to możliwe, poprzez eliminację 0,5 miliona ton mikrocząstek, które przenikają powietrze, wodę i glebę, produkty spożywcze, organizmy zwierząt i ludzi, a nawet, w skrajnych przypadkach mogą wynikać do krwi!

 

Obowiązujący od 16 października 2023 r. zakaz, obejmuje wyłącznie sztuczny brokat sypki oraz brokatowe ozdoby choinkowe, które się osypują. Nie obejmuje rozświetlaczy w postaci prasowanego pudru, szminek, lakierów do paznokci, czy cieni do oczu.

Cały proces usuwania mikroplastiku z różnych grup kosmetyków wymaga czasu i jest rozłożony na kolejne etapy, aż do 2035 roku.

 

Regulacje w ramach przepisów REACH nie są zaskoczeniem dla branży kosmetycznej. Już od pewnego czasu, na rynku są dostępne i możliwe do wykorzystania naturalne bardziej miękkie i delikatne alternatywy dla sztucznego brokatu, a wśród nich

  •  Modyfikowana, regenerowana celuloza z drzew eukaliptusowych 
  •  owady, 
  •  kamienie: mika, malachit czy krzemień

 

A zatem, to nie ostatni brokatowy karnawał ✨ Jednak dzięki nowym regulacjom, nasze brokatowe zabawy karnawałowe, jak i nasz świat oraz nasza przyszłość mogą być zdrowsze, przyjemniejsze i bezpieczniejsze. 

 

A zatem życzę Wam karnawałowych zabaw w blasku naturalnego brokatu! ✨🥳💚