Sorteusz

Dzień Kobiet to jedno z młodszych świąt w polskim kalendarzu. Zdążyło się w nim jednak już na dobre zadomowić i ze świecą szukać dziś kogoś, kto o nim nie słyszał. Tego dnia kobiety są obdarowywane różnymi upominkami. 

Segregacja opakowań

Bez względu na rodzaj prezentów istotnym ich elementem są piękne, efektowne opakowania. Po rozpakowaniu większość z nich niestety staje się jedynie zbędnymi odpadami. Nadmiernemu zużyciu plastiku i papieru możesz przeciwdziałać poprzez pakowanie w materiały przyjazne środowisku.

I oczywiście odpowiednio je segregować. Czy wiesz jednak, jak powinno się to robić prawidłowo? Papier niepowlekany wrzuć do niebieskiego pojemnika. Metaliczny lub powlekany papier pakowy, z domieszką tworzyw sztucznych ani ozdobne wstążki czy kokardy nie nadają się jednak do recyklingu. Ich miejscem jest czarny pojemnik na odpady zmieszane. Powinno się więc ich unikać.

Kolacja i słodkości

Dzień Kobiet, to także okazja do przygotowania wspólnego, świątecznego posiłku. Wybierając produkty pamiętaj o prawidłowej segregacji: “torebki” po aromatycznych przyprawach, gotowych sosach czy tak zwanych “fixach” wyrzuć do żółtego pojemnika na tworzywa sztuczne.

Stawiasz na eleganckie praliny, bombonierki lub czekoladki? Te małe słodkości potrafią rozgrzać serce i wywołać szczery uśmiech na twarzy. To, co je łączy, to nie tylko smak i przyjemność jedzenia, ale też dość skomplikowane opakowania – folijki, sreberka, pazłotka, plastikowe wytłoczki – to wszystko opakowania elastyczne i choć bardzo drobne, powinny trafić do pojemnika żółtego. Kartoniki, papierowe wyściółki lub papilotki – jeśli nie są zabrudzone tłuszczem, powinny trafić do niebieskiego kosza. 

Ubrania i dodatki

Jeśli zdecydujesz się na modowe upominki, postaraj się wybierać produkty z naturalnych, dobrej jakości materiałów. Zdecydowanie dłużej posłużą one właścicielce i łatwiej będzie dać drugie życie tym ubraniom. Być może dobrą alternatywą będzie bon upominkowy, który pozwoli na uniknięcie nietrafionego prezentu? 

Elektroniczne gadżety

Jeśli planujesz podarować elektroniczne gadżety, takie jak smartfony, słuchawki czy zegarki, pamiętaj o zasadach prawidłowego usuwania sprzętów elektronicznych. Wiele firm oferuje programy recyklingu, dzięki którym można oddać używane urządzenia do ponownego przetworzenia. Standardowo, zużyty sprzęt możesz oddać w sklepach oferujących elektronikę, w PSZOK-u ale też w specjalnych pojemnikach na elektroodpady. Nigdy nie wyrzucaj elektrośmieci do odpadów komunalnych – to cenne surowce zawierające metale ziem rzadkich. 

Wybór ekologicznych prezentów na Dzień Kobiet

Zamiast tradycyjnych, jednorazowych upominków, warto rozważyć bardziej ekologiczne alternatywy. Chociażby rośliny cięte zastąpić doniczkowymi. Dzięki temu nie tylko sprawisz radość obdarowanej osobie, ale również wytworzysz mniejszą ilość odpadów.

Pamiętaj, że przez świadome wybieranie prezentów, minimalizację opakowań i recykling możesz uczynić swoje działania bardziej przyjaznymi dla środowiska. W ten sposób troszczysz się nie tylko o ważne dla siebie relacje, lecz także o planetę.