Na przełomie XX i XXI wieku termin „globalna zmiana klimatu” zaczął być używany w kontekście w globalnego ocieplenia. Termin „kryzys klimatyczny” pojawił się w latach 80 XX w. i zyskał na znaczeniu na przestrzeni ostatnich 20 lat. Zjawiskowo kryzysu klimatycznego jest skutkiem nadmiernej emisji i eksploatacji środowiska i podkreśla skalę zagrożenia, a zwłaszcza pilność podjęcia konkretnych, wymiernych działań.
Gwałtowne, nawet niebezpieczne zmiany klimatu, wynikają z procesów zarówno naturalnych ( jak ilość dochodzącego promieniowania słonecznego) oraz działalności człowieka, która obejmuje przede wszystkim emisję gazów cieplarnianych. Zmiany te prowadzą do wzrostu średniej temperatury powierzchni Ziemi, a w konsekwencji do topnienia lodowców, podnoszenia się poziomu mórz, ekstremalnych zjawisk pogodowych (susze, powodzie, pożary), zaburzeń w opadach, utraty bioróżnorodności oraz zagrożeń dla zdrowia i bezpieczeństwa (żywnościowego) ludzi.
W następstwie coraz bardziej zauważalnych i odczuwalnych zmian pojawił się termin długu ekologicznego.
Dzień Długu Ekologicznego (ang. Ecological Debt Day lub Earth Overshoot Day), czyli dzień, w którym ludzkość wykorzystała zasoby (gleba, paliwa kopalne, lasy, surowce, woda) przypadające na cały rok do produkcji dóbr i usług, przekraczając tym samym zdolność Ziemi do ich odnawiania w ciągu 12 miesięcy.
Dług ekologiczny oznacza, że nadmiernie eksploatujemy Ziemię, pozbawiając przyszłe pokolenia jej zasobów.
Chociaż globalne zużycie zasobów naturalnych po raz pierwszy przekroczyło możliwości regeneracyjne Ziemi w 1986 roku, to Dzień Długu Ekologicznego ogłoszono oficjalnie dopiero 19 grudnia 1987 roku. Wcześniej planeta była w stanie samodzielnie odnawiać wykorzystywane zasoby. W celu zwrócenia uwagi opinii publicznej na skalę tego zjawiska Fundacja Nowej Ekonomii (New Economics Foundation) wprowadziła to pojęcie i rozpoczęła coroczne wyliczenia DDE w oparciu o określoną metodologię.
Od tamtej pory data ta przesuwa się systematycznie na coraz wcześniejsze dni w roku, co – według twórców koncepcji – oznacza, że ludzkość wpadła w trwały dług wobec środowiska. Wyjątek stanowił rok 2020, kiedy Dzień Długu Ekologicznego nastąpił 22 sierpnia, czyli niemal miesiąc później niż w 2019 roku, w którym określono go na 29 lipca). Było to wynikiem spowolnienia gospodarki i ograniczeń w transporcie spowodowanych pandemią COVID-19.
Jak widać, ciągle mamy realną szansę skutecznie ochronić środowisko!
38 lat ?
1987 23 października – 2025 3 maja. Jak łatwo policzyć, w ciągu 38 lat straciliśmy niemal pół roku. Jednak za postępującym rozwojem naukowym i technologicznym, idą kolejne możliwości i rozwiązania, dzięki którym ciągle możemy być superbohaterami ochrony środowiska.
Dług można zmniejszyć m.in. poprzez zalesianie, zarybianie, recykling, zmniejszanie śladu węglowego i pochłanianie CO2. Ale także codzienne decyzje, wybory zakupowe i styl życia.
O ile zalesianie, czy zarybianie na większą skalę jest poza zasięgiem przeciętnej rodziny, o tyle zmniejszanie konsumpcjonizmu, świadome wybory, lokalne zakupy, zdrowa dieta, czy segregacja, to potężny oręż, z którego możemy codziennie i łatwo korzystać! Mimo rosnącej świadomości oraz determinacji ciągle wartościowych surowców kończy w śmietnikach, zamiast wrócić do obiegu. Dlaczego? Bo potrzebujemy więcej edukacji, zrozumienia i codziennej praktyki. Warto uświadomić sobie, że wiele różnych działań w różnych dziedzinach wpływa na środowisko. I uwierzyć, że każdy gest się liczy – od odkręcenia butelki i wrzucenia jej do odpowiedniego pojemnika, po wybór produktów od marek, które dbają o środowisko.
Jednocześnie warto pamiętać, że segregacja i recykling, to ważne elementy większej układanki, która tworzy skuteczną ochronę środowiska. Kolejne kluczowe elementy to
♻️ GOZ: gospodarka, która daje, a nie tylko bierze oraz ♻️drugi obieg
Ich połączenie to nadzwyczajnie prosta, przyjazna, skuteczna i dostępna metoda ochrony środowiska 💚
Gospodarka o obiegu zamkniętego (GOZ) zakłada, że odpady nie są końcem cyklu życia produktu – są jego nowym początkiem. To model, który zastępuje podejście „weź–zużyj–wyrzuć” bardziej zrównoważonym systemem: projektuj–użyj–odnów–ponownie wykorzystaj. Maksymalne ograniczenie odpadów i jak najdłuższe utrzymanie zasobów w obiegu stanowią priorytety tego systemu.
Drugi obieg stanowi jeden z najbardziej praktycznych i skutecznych sposobów, by zmniejszyć nasz wpływ na planetę. Oznacza wydłużenie cyklu życia produktów, które już zostały wyprodukowane – poprzez ich ponowne użycie, naprawę, przeróbkę lub przekazanie dalej. W ten sposób wyraźnie zmniejszamy zapotrzebowanie na nowe surowce, energię i ograniczamy ilość odpadów.
Tak, jak każde życie – ludzi, zwierząt, roślin potrzebuje czasu, by się rozwinąć, tak samo ochrona środowiska to proces. W skali Świata to potężny, długofalowy projekt. Jednak czas, by zacząć działać jest teraz! I jak każda historia, zaczyna się od jednego, pierwszego kroku. Który determinuje wszystkie kolejne.
Ochrona środowiska to nie tylko pusty frazes, to styl życia, który całkiem łatwo można wdrażać w domu, w pracy, w firmie i w szkole. Ograniczenie konsumpcjonizmu, przemyślane decyzje zakupowe, wybór produktów z drugiego obiegu i wspieranie firm działających w duchu GOZ to realne działania, które przyczyniają się do zmniejszenia naszego śladu ekologicznego.
Dzięki wdrażaniu małych wielkich zmian w codzienności, poprzez konsekwentne działania, w długiej perspektywie możemy wpływać na zmiany zachodzące w przemyśle, polityce i w efekcie faktycznie zadbać o środowisko, bioróżnorodność, klimat, czyli dobrą, bezpieczną, zdrowszą przyszłość dla kolejnych pokoleń.
Bądź superbohaterem! Korzystaj z Sorteusza i chroń środowisko 💚🦎😍
#DzieńDługuEkologicznego #GOZ #DrugiObieg #Sorteusz #Ekologia #OchronaŚrodowiska #ZmniejszŚlad #KryzysKlimatyczny #ZmianaZaczynaSięOdCiebie #EarthOvershootDay #LessWaste #KupujŚwiadomie #ZmieniajZwyczaje #ZrównoważonyRozwój #segregacja #NieMarnuję